Yangın Sistemleri

Genellikle kontrolümüz dışında ortaya çıkarak, önüne geçilemediği takdirde maddi ve manevi zarara sebep olan yanma olayı ile yangın felaketleri meydana gelmektedir. Bir bölgede yangının ortaya çıkması yangın ekipmanları için de talep oluşturmaktadır. Karaboğa Yangın şirketi olarak ortaya çıkan tehlikeli yangın durumlarında, tüm kişi ve kurumların ihtiyacına yönelik gerekli yangın ekipmanları desteğini sağlamaktayız.

İşyerlerinde yangın felaketi durumlarında gerekli müdahalelerin yapılması ve olay yerinden tahliye edilme konuları büyük önem taşımaktadır. Binaların yangından korunması ile ilgili yayımlanan yönetmelikte bu hususla ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Yangın ekipmanları olarak, yangın elbisesi, kask, çizme, eldiven, temiz hava tüpü, emniyet kemeri, kurtarma ipi gibi yardımcı yangın ekipmanları yanı sıra bina içi yangın dolapları, bina dışı yangın dolapları, dekoratif yangın dolapları, köpüklü yangın dolapları, yangın malzeme dolabı, yangın söndürme tüpleri, yangın söndürme hortumları, yangın söndürme makaraları mobil söndürme cihazları, modüler su depoları, yangın vanası, yangın hidrantları, yangın pompaları, yangın kapıları, fosforlu dubalar, vanalar, rekorlar ve yangın merdivenleri sayılabilir.
Güvenlik Kamerası Sistemleri
İş Güvenliği Malzemeleri
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın Dolapları
Yangın Kapıları
Yangın Merdiveni
Yangın Söndürme Hidrantı
Yangın Söndürme Hortumları
Yangın Tesisat Vanaları

Başlıca yangın ekipmanlarına değinmek gerekirse;

Yangın Dolapları

Yüksek katlı yapılarda ve toplam kapalı kullanım alanı 1.000 metrekareden fazla olan imalathane, atölye, depo, otel, motel, sağlık kurumu, toplanma amaçlı binalar, eğitim hizmeti veren binalar, ile kapalı kullanım alanı 2.000 metrekareden fazla olan tüm yapılarda yangın dolabı bulunması zorunludur. Yangın dolapları binanın her katında olacak şekilde yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki mesafe 30 metreden fazla olmayacak biçimde tasarlanıp monte edilmelidir.

Yangın pompaları vasıtası ile iletilen basınçlı suyun hortum yardımı ile yangının söndürülmesinde kullanılır, hortum uzunlukları 20 metredir, yangın dolaplarında ayrıca 6 kilogramlık yangın söndürme cihazı bulunmaktadır.

Yangın Hidrantları

İmar planlama alanı 5.000 metrekareden fazla olan ve içerisinde her türlü kullanım alanı bulunan yerleşim bölgelerinde dış hidrant sistemi yapılması zorunludur. Hidrantlar arasındaki mesafe çok yüksek tehlikeli alanlar için 50 metre, yüksek tehlikeli alanlar için 100 metre, orta tehlikeli alanlar için 125 metre, düşük tehlike içeren alanlarda ise 150 metre olmalıdır.

Yangın Pompaları

Binalarda yangın pompaları, diğer pompa sistemlerine göre daha nadir kullanılan, yangın ekipmanlarındandır. Ancak kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle yangınla müdahale ederken yangın pompalarının her an çalışır halde olması gerekmektedir. Bunu için de bakım ve kontrollerinin yapılması önem teşkil eder.

Yangına müdahale ederken kullanılan yangın pompaları, yangın felaketi sırasında tesisat dirençlerini yenerek daha önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncı ve yeterli debiyi karşılayacak şekilde tasarlanmaktadırlar. Yangın pompaları, temel olarak yağmurlama sistemleri yani sprinkler tesisatını, yangın dolaplarındaki hortum tesisatını ve hidrant tesisatlarını basınçlandırır. Yangın pompa sistemleri ana pompalar ve jokey pompalardan meydana gelmektedir. Ana pompalar mutlaka yedekli olarak bulundurulmalıdır. Sistemde bir ana yangın pompası kullanılması halinde, aynı özellikte yedek bir pompa da olması gerekir. Birden fazla pompa olması halinde, toplam kapasitenin en azından yarısı kadarı yedeklenme şartıyla, yeterli sayıda yedek pompa kullanılır. Örneğin 2 asıl 1 yedek pompanın olduğu bir sistemde, pompaların her biri sistem kapasitesinin yarısını karşılayacak şekilde seçilebilir.

Yangın pompaları ile ilgili olarak geliştirilen standartlara uygun hareket etmek gerekmektedir. Buna göre en uygun standart, NFPA20’dir. Yangın yönetmeliğimizde bu standarda uygun detaylar bulunmaktadır. Bu sebeple baz alınacak standart NFPA 20 standardıdır.

Yangın Söndürme Tüpleri

Yangın felaketi ortaya çıktığında kullanılan bir diğer yaygın yangın ekipmanı ise yangın söndürme tüpleridir. Yangın tiplerine göre, yangın söndürücülerin de çeşidi değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, bir yangın söndürücüsü temin edilmeden önce hangi tip yangında kullanılması gerektiğine dikkat etmek önemli bir etkendir. Yangın söndürme tüplerinin de birkaç çeşidi vardır. Su, köpük, kuru toz, karbondioksit gibi sıralanabilir. Yangın söndürme tüpü kullanımı basit olmakla birlikte eğitimi alınıp, uygulaması öğrenilmesi gereken önemli bir araçtır. Ayrıca yangın söndürme tüpleri belirli periyotlarda bakımı yapılması ve takip edilmesi gerekir. İlgili bakımları, yangın şirketleri yerine getirmekte olup, fiyatları da ilgili yangın firması belirleyecektir.

İstanbul Büyükçekmece’de iş yeri merkezi bulunan Karaboğa Yangın şirketi olarak, en uygun fiyatı sunarak kaliteli ve güvenli ekibiyle, yangın ekipmanları, yangın tüpü dolumları, bakımları gibi birçok yangın ve güvenlik hizmetleri konusunda görev almaktayız.

Diğer Makaleler

Çelik Çatı

Çelik Çatı


Devamı

Ferforje Demir

Ferforje


Devamı

Yangın Dolabı

Yangın Dolabı


Devamı

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın Merdiveni İmalatı, Yangın merdivenlerinin geniş bir kullanım alanı olmakta ve güvenli bir şekilde kullanımları da yapılmaktadır. Yangın merdiveninde birçok hususa bakılarak, kaliteli şekilde imali gerçekleşir. Bu işte son derece profesyonel olan firmamızı tercih edebilirsiniz. Doğabilecek tehlikelere karşı önlem niteliğinde olacaktır. Felaketlerden uzaklaşmak adına ‘’yangın merdiveni’’ oldukça önemlidir. Bakıldığı zaman hastane, otel, bina gibi birçok yerde artık yangın merdivenlerin kullanımları gerçekleşmektedir. Yüksek kalitede üretimi yapılan yangın merdivenlerine sahip olacaksınız. Böylece yaşam alan


Devamı

Güncel Yangın Kapısı Fiyatları

Kaliteli yangın kapısı üretimi ve uygun fiyata satış avantajlarımızla bu zamana kadar binlerce müşteri memnuniyeti kazandık. Kazanmaya da devam ediyoruz. Yangın felaketleri bu zamana kadar birçok can aldı. Yangınların çıkmasının ise birçok nedeni var. Ancak en çok karşılaşılan neden, insanların dikkatli olmaması. İnsanları bilinçlendirmek için birçok eğitim verilmesine ve çalışmalar yapılmasına rağmen yangınların önüne geçilemedi. Ayrıca gün geçtikçe yangınların boyutu da büyüyor. Yangın sırasında can ve mal güvenliğini korumak için yangın kapıları üretiliyor. İşlevi b


Devamı

Yangın Kapısı İmalatı

Yangın kapısı modellerimiz her geçen gün daha fazla kişiye hitap edebiliyor. Yangın ve dumanın getireceği risklerden korunmak için biz bu kapıların üretimini gerçekleştirebiliriz. Yangın kapısı imalatı hizmetlerimizle yıllardır bir çok yapının korunmasını sağladık. Biz yangın kapısı hizmetlerini en doğru şekilde yapabiliyoruz. Çözüm odaklı çalışmalarımız firmamızı bir adım öne çıkarıyor. Estetik açıdan da oldukça beğenilir bir yapıya kavuşuyor. Yangın kapılarımız beklentileri her zaman karşılıyor. Her detay bizim için önemli bir konudur. Güvenlik ve ısı tasarrufunu da sizlere sunuyoruz.


Devamı

Yangın Merdiveni İmalatı İçin Sizleri Bekliyoruz

Yangın konusunda devamlı olarak tedbir olarak bütün bina içlerinde ya da iş yerlerinde ilk olarak gelen yangın tüpü olmaktadır. Fakat bu konuda birçok yapılması istenen uygulamalar her türlü binada önceden keşif çalışmaları gerçekleştirilerek en uygun yangın merdiveni sistemini sizin için kurabiliriz. Bünyemizde yer alan yangın merdiveni imalatında üstün yeteneklere sahip makineleri kullanıyoruz. Siz değerli müşterilerimize yangın merdiveni üretimi en iyi şekilde ulaştırabiliriz. Bu şekilde çalışabilmemiz için fabrikamız bünyesinde yer alan yangın merdivenleri konusunda uzman kişiler sayesinde yangın


Devamı

Hayatınız kararmadan önce yangın Merdiveni Yaptırarak önlem alın

Büyük şehirlerde yeni yapılmakta olan ev inşaatlarında beş katın üzerinde binalar görmekteyiz. Bina kat sayısı kaç olursa olsun, sınırlama yaşamaksınızın yangın merdivenleriyle güvenlik tedbirlerini alabilirsiniz. Hayatınızı kurtaracak olan yangın merdivenleri ile ilgili alacağınız kararları sizin yerinize başkasına bırakmayın. Çünkü hayatınız karardıktan sonra isteseniz de geri dönüşü olmayacak olan hatalarda hasarları en aza indirecek olan bu yapılar ile can kayıpları yaşamazsınız. Yangın merdivenlerinin olmadığı binalarda kendilerini dışarıya atamayan kişiler felaketlerin olumsuz etkilerinden kısa sürede etkilenip kalıcı


Devamı

Güncel Yangın Kapısı Fiyatları

2022, 2023, 2024 ve 2025 yılları için yangın kapısı güncel fiyat öngörümüzdür.Yangın kapısı fiyatları yıllık döviz ve fiyasa şartlarına göre kendini güncellemektedir. Güncel fiyat  Yangın kapısı fiyat listesi için birkaç firmadan fiyat almanız yararınıza olacaktır.Yangın kapısı modelleri ve güncel metre fiyatları bilgilerini aşağıda sizlere sunacağım.ucuz Yangın kapısı İmalatında Kullanılan malzeme ve Fiyat Öngörümüz Aşağıdadır.1.    Model  ucuz Yangın kapısı modellidir.  Bu tip Yangın kapısı modelli fiyatları en pahalı olan ve aynı zamanda kanunlara uygun olan modeldir


Devamı

Güncel yangın merdiveni fiyatları

2022, 2023, 2024 ve 2025 yılları için z tipi yangın merdivenleri güncel fiyat öngörümüzdür. Yangın merdiveni fiyatları yıllık döviz ve fiyasa şartlarına göre kendini güncellemektedir. Güncel fiyat  Yangın merdiveni fiyat listesi için birkaç firmadan fiyat almanız yararınıza olacaktır. Yangın merdiveni modelleri ve güncel metre fiyatları bilgilerini aşağıda sizlere sunacağım. Z Tipi Yangın Merdiveni İmalatında Kullanılan malzeme ve Fiyat Öngörümüz Aşağıdadır. Model  z tipi yangın merdiveni modellidir.  Bu tip yangın merdiveni modelli fiyatları en pahalı olan ve aynı zamanda kanunlara uygun ola


Devamı