Yangın Sistemleri

Genellikle kontrolümüz dışında ortaya çıkarak, önüne geçilemediği takdirde maddi ve manevi zarara sebep olan yanma olayı ile yangın felaketleri meydana gelmektedir. Bir bölgede yangının ortaya çıkması yangın ekipmanları için de talep oluşturmaktadır. Karaboğa Yangın şirketi olarak ortaya çıkan tehlikeli yangın durumlarında, tüm kişi ve kurumların ihtiyacına yönelik gerekli yangın ekipmanları desteğini sağlamaktayız.

İşyerlerinde yangın felaketi durumlarında gerekli müdahalelerin yapılması ve olay yerinden tahliye edilme konuları büyük önem taşımaktadır. Binaların yangından korunması ile ilgili yayımlanan yönetmelikte bu hususla ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Yangın ekipmanları olarak, yangın elbisesi, kask, çizme, eldiven, temiz hava tüpü, emniyet kemeri, kurtarma ipi gibi yardımcı yangın ekipmanları yanı sıra bina içi yangın dolapları, bina dışı yangın dolapları, dekoratif yangın dolapları, köpüklü yangın dolapları, yangın malzeme dolabı, yangın söndürme tüpleri, yangın söndürme hortumları, yangın söndürme makaraları mobil söndürme cihazları, modüler su depoları, yangın vanası, yangın hidrantları, yangın pompaları, yangın kapıları, fosforlu dubalar, vanalar, rekorlar ve yangın merdivenleri sayılabilir.
Güvenlik Kamerası Sistemleri
İş Güvenliği Malzemeleri
Yangın Alarm Sistemleri
Yangın Dolapları
Yangın Kapıları
Yangın Merdiveni
Yangın Söndürme Hidrantı
Yangın Söndürme Hortumları
Yangın Tesisat Vanaları

Başlıca yangın ekipmanlarına değinmek gerekirse;

Yangın Dolapları

Yüksek katlı yapılarda ve toplam kapalı kullanım alanı 1.000 metrekareden fazla olan imalathane, atölye, depo, otel, motel, sağlık kurumu, toplanma amaçlı binalar, eğitim hizmeti veren binalar, ile kapalı kullanım alanı 2.000 metrekareden fazla olan tüm yapılarda yangın dolabı bulunması zorunludur. Yangın dolapları binanın her katında olacak şekilde yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki mesafe 30 metreden fazla olmayacak biçimde tasarlanıp monte edilmelidir.

Yangın pompaları vasıtası ile iletilen basınçlı suyun hortum yardımı ile yangının söndürülmesinde kullanılır, hortum uzunlukları 20 metredir, yangın dolaplarında ayrıca 6 kilogramlık yangın söndürme cihazı bulunmaktadır.

Yangın Hidrantları

İmar planlama alanı 5.000 metrekareden fazla olan ve içerisinde her türlü kullanım alanı bulunan yerleşim bölgelerinde dış hidrant sistemi yapılması zorunludur. Hidrantlar arasındaki mesafe çok yüksek tehlikeli alanlar için 50 metre, yüksek tehlikeli alanlar için 100 metre, orta tehlikeli alanlar için 125 metre, düşük tehlike içeren alanlarda ise 150 metre olmalıdır.

Yangın Pompaları

Binalarda yangın pompaları, diğer pompa sistemlerine göre daha nadir kullanılan, yangın ekipmanlarındandır. Ancak kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle yangınla müdahale ederken yangın pompalarının her an çalışır halde olması gerekmektedir. Bunu için de bakım ve kontrollerinin yapılması önem teşkil eder.

Yangına müdahale ederken kullanılan yangın pompaları, yangın felaketi sırasında tesisat dirençlerini yenerek daha önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncı ve yeterli debiyi karşılayacak şekilde tasarlanmaktadırlar. Yangın pompaları, temel olarak yağmurlama sistemleri yani sprinkler tesisatını, yangın dolaplarındaki hortum tesisatını ve hidrant tesisatlarını basınçlandırır. Yangın pompa sistemleri ana pompalar ve jokey pompalardan meydana gelmektedir. Ana pompalar mutlaka yedekli olarak bulundurulmalıdır. Sistemde bir ana yangın pompası kullanılması halinde, aynı özellikte yedek bir pompa da olması gerekir. Birden fazla pompa olması halinde, toplam kapasitenin en azından yarısı kadarı yedeklenme şartıyla, yeterli sayıda yedek pompa kullanılır. Örneğin 2 asıl 1 yedek pompanın olduğu bir sistemde, pompaların her biri sistem kapasitesinin yarısını karşılayacak şekilde seçilebilir.

Yangın pompaları ile ilgili olarak geliştirilen standartlara uygun hareket etmek gerekmektedir. Buna göre en uygun standart, NFPA20’dir. Yangın yönetmeliğimizde bu standarda uygun detaylar bulunmaktadır. Bu sebeple baz alınacak standart NFPA 20 standardıdır.

Yangın Söndürme Tüpleri

Yangın felaketi ortaya çıktığında kullanılan bir diğer yaygın yangın ekipmanı ise yangın söndürme tüpleridir. Yangın tiplerine göre, yangın söndürücülerin de çeşidi değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, bir yangın söndürücüsü temin edilmeden önce hangi tip yangında kullanılması gerektiğine dikkat etmek önemli bir etkendir. Yangın söndürme tüplerinin de birkaç çeşidi vardır. Su, köpük, kuru toz, karbondioksit gibi sıralanabilir. Yangın söndürme tüpü kullanımı basit olmakla birlikte eğitimi alınıp, uygulaması öğrenilmesi gereken önemli bir araçtır. Ayrıca yangın söndürme tüpleri belirli periyotlarda bakımı yapılması ve takip edilmesi gerekir. İlgili bakımları, yangın şirketleri yerine getirmekte olup, fiyatları da ilgili yangın firması belirleyecektir.

İstanbul Büyükçekmece’de iş yeri merkezi bulunan Karaboğa Yangın şirketi olarak, en uygun fiyatı sunarak kaliteli ve güvenli ekibiyle, yangın ekipmanları, yangın tüpü dolumları, bakımları gibi birçok yangın ve güvenlik hizmetleri konusunda görev almaktayız.

Diğer Makaleler

Yangın Merdiveni Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yangın Merdiveni Fiyatları Nasıl Belirlenir? Yangın merdiveni fiyatlarını belirlemede malzemelerin kalitesi etkili bir rol oynamaktadır. Yangın merdiveni fiyat belirlemede birçok faktör etkili olmaktadır bu faktörlerin başında malzeme ve işçilik giderleri gelmektedir. İstanbulda yangın merdiveni yapan birçok firma vardır ve bunların hiçbirinin birbiri ile ilgisi yoktur. İstanbul yangın merdiveni imalatı yapan firmalar daha ucuz fiyat vermmek için birbiri ile yarışmaktadır. Ekonomik yangın merdiveni satışı yapan firmamız müzterilerine daha uygun fiyatlı dairesel ve ztipi yangın merdiveni satmak için büyük bir mücadele vermektedir. Yangı


Devamı

Makaralı Yangın Merdiveni

Makaralı Yangın Merdiveni Yangın merdiveni her zaman bulundurulması zorunlu olan bir durumdur. Bu bina yönetmeliklerinde prosedürler gereği belirtmiştir. Hazırlanması da belirli prosedürlere göre olur. Yani hangi maddeden yapılacağı, en çok kaç katlı olabileceği, kapı aralığı, nereye konumlandırılacağı gibi durumlar vardır. Bunların hepsi yönetmelik tarafından belirlenmiş ve profesyonel şekilde icra edilmektedir. Bir binanın yangın merdiveni yok ise o binaya ruhsat verilmez. Yangın merdiveni tipleri de buna uygun olarak değişiklik gösterir. Makaralı yangın merdiveni binada yer olmayan durumlarda kullanılması zorunlu kılınmış bir alandır. Ucuz yangı merdive


Devamı

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın Merdiveni İmalatı “Yangın merdiveni nedir?” diye sorarsak gündelik hayatımızda her an karşılaşabileceğimiz afet olan yangından kaçış için üretilen aletlerdir. Binaların dış kısmına konulan bu merdivenlerin birçok çeşidi vardır. Makaralı yangın merdiveni “Z tipi yangın merdiveni”, dairesel yangın merdiveni gibi birçok türü bulunmaktadır. “Yangın merdiveni imalatı”, işini iyi bilen kişiler tarafından yapılması gerekir. Yapılan bir yanlışın yangından kaçış esnasında problemlere sebep olabilir. Prosedürlere uygun olacak şekilde üretilir. Malzemesi genelde çelikten yapılır. Ç


Devamı

Yangın Merdiveni Bakım Servisi

Yangın Merdiveni Bakım Servisi Yangın merdivenleri, insanların hızlı ve güvenli tahliyesinin yanı sıra yangın güvenlik personelinin çatıdan yangın alanına erişmesi ve yangını ortadan kaldırmak için gerekli ekipmanın kaldırılması için tasarlanmış bir binanın zorunlu bir yangından korunma unsurudur. Yangın merdivenlerinin montajı, yalnızca binanın yangın güvenliğini sağlamak için belirli iş tecrübesine ve hizmet verme iznine sahip uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Karaboğa Mühendislik firmamız iş tecrübesine sahip, alanında uzman ekipleri ile yangın merdiveninin üretimini ve montajını yapmaktadır. Yangın merdiveni bakım servisimiz ile


Devamı

Sürücü kursları İçin Yangın Merdiveni Üretimi

Sürücü kursları İçin Yangın Merdiveni Üretimi Sürücü kursları milli eğitim bakanlığı tarafından eğitim kurumu olarak kabul edildiği için yangın merdiveni standardı vardır. Sürü kursları sürücü adaylarına şöfürlük eğitimi veren merkezlerdid bu sebepler ana okulları gibi yerderde uygulanan katı kurallar pek uygunlanmamaktadır sebebi ise ana okullarda çocuklar var sürücü kurslarında ise 18 yaş üstü gençlerin olmasıdır. Sizlerde sürücü belgesi almak istediğinizde kayıt için gittiğinizde yangın merdiveni olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Sürüc&uu


Devamı

Yangın Merdiveni Fiyatları

Önemli durumlarda kullanılan yangın merdiveni fiyatları merak edilmektedir. Yangın merdivenlerinde kullanılan malzemenin kalitesi, fiyatı belirleyici niteliktedir. Ayrıca, fiyatları etkileyen bir başka etken bina uzunluğudur. Bina ne kadar uzun olursa fiyatında o oranda artacağı bilinmelidir. Firmamız kaliteden ödün vermeden en iyi kalitede ki ürünleri, siz değerli müşterilerimize uygun fiyat avantajlarıyla sunmaktadır. Yangının vereceği zarar göz önüne alındığında, yangın merdivenleri fiyatları pahalı gelmemelidir. Yangın merdiveni tercih edileceğinde, üretimi yeterli standartta mı, kalitesi nasıl, dayanıklı mı, dış etkenler (yağmur, kar) zarar verir m


Devamı

Yangın Kapısı Fiyatı

Yangın Kapısı Fiyatı Yangın kapısı olası bir yangın anında binada yer alan insanların hayatlarının bağlı olduğu en önemli ve belki de tek kurtuluş yoludur. Bu nedenle güvenilir ve aynı zamanda güvenilir olduğu kadar da sürdürülebilir bir hayat yaşayabilmek için başta yangın kapısı olmak üzere bir takım yangın tedbirlerinin alınması gerekmektedir. Yangından korunma protokollerinin bir zorunluluk haline gelmesi ve bu noktada bazı standartları yerine getirebilme koşulu nedeniyle yangın kapısı üretimi gerek niceliksel gerekse niteliksel olarak büyük bir artış göstermiştir. Bu doğrultuda yangın kapısı üretim sektörü büy&uu


Devamı

Sultangazi Yangın Merdiveni

Sultangazi Yangın Merdiveni Sultangazi yangın merdiveni, yangından korunma yüksekliği en az 12 metre olan, her merdiven için en az 600 metrekarelik bir yeterlilik alanı olmalıdır. Buna ek olarak Sultangazi yangın merdiveni itfaiye merdivenlerine en az bir pencere veya balkon ile yaklaşmanın mümkün olmadığı konutlarda katlarda, örneğin gökdelenler ve çok katlı büyük apartman blokları, özellikle de büyük şehirlerde mutlaka Sultangazi yangın merdiveni kullanılmalıdır. Sultangazi Yangın Merdiveni imalatı Özel ara sıra ve kısa süreli personel mevcudiyetinin bulunduğu tesislerden kaçış yolları boyunca işaretlenmiş kısa mesafeler i&c


Devamı

MAKARALI YANGIN MERDİVENİ

MAKARALI YANGIN MERDİVENİ Günümüz dünyasında yangın vakalarının çok olması ile beraber yangın merdivenlerinin önemi günden güne artmaktadır. Her nasıl olursa olsun başa çıkılmaz yangınlar bulunmaktadır. Dünya çapında buna çözüm için çalışmalar başlatılmıştır. İnsanların bu denli çalışmaları sonucu makaralı yangın merdivenleri piyasaya sürdürülmüştür. Makaralı yangın merdivenleri, metre üzerinden hesaplanarak meydana çıkacak olan makaralı yangın merdiveni için binanın uygun olup ve olmadığına karar verilir. Makaralı yangın merdiveni kullanmak istediğinizde i


Devamı

Seyyar yangın merdiveni

Seyyar yangın merdiveni, Yangın merdiveni tercih ederken seçebileceğimiz bir diğer modelde seyyar yangın merdivenidir. Firma tarafından öngörülüp incelemeler dahilinde binaya uygun yangın merdiveni hangisiyle o yapılır. Aynı zamanda bu merdiven türü taşınabilir özelliğine sahiptir. Yangın vs anında binaların alt katında yaşayan insanları boşaltmak maksadıyla dekore edilmiş olan aranjman ile üst katta meydana gelen yangınları alt kattakilerin etkilenme olasılığının en aza indirgemiş olur. Belirtilen süreye göre dayanıklılığını devam ettirmesi dayanıklılığı ve aşırı Paslanma ya karşı önlem yetkisini artırır. 4 metreye kadar ulaşan u


Devamı