Yangın Kapısı

Özel Binalardaki Yangın Merdivenleri Nasıl Olmalıdır?, Yangın merdiveni tasarımı yapılırken bina yapısı önem taşıyor. Binanın özel bir şekle sahip olması ve yapısının farklı olması da yangın merdiveni tasarımı etkiliyor. Bu gibi durumlarda önemli olan nokta tasarımın, bina tahliyesine tam anlamıyla uygun olmasıdır. Eğer bina tasarımına uygun bir imalat yapılmaz ise istenilen tahliye sayıları elde edilemeyecektir. Aynı zamanda yangın sırasında insanların bu çıkışlara ulaşması da pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden özel yapılarda kesinlikle bina yapısına göre en doğru şekilde tasarım yapılması gerekiyor.

Doğru Merdiven Türü Seçilmesi Gerekiyor!

Öncelikle doğru merdiven seçilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Yangın merdiveni eğer çok fazla kişi barındıran bir yapıda kullanılacaksa Z tipi tercih edilebilir. Ya da fabrika tarzı üretim olan özel bir yapı varsa burada yine Z tip kullanılabilir. Daha çok yangın merdivenine müsait olmayan yerlerde ise daha özel çözümler üretilebilir.

Cadde Üzerinde İse Makaralı Sistemler Tercih Edilmelidir!

Özellikle cadde üstünde olan ve yangın merdiveni montajına uygun olmayan yerlerde özel sistemler kullanılabilir. Makaralı yangın merdiveni sistemleri ile hem yerden tasarruf etmek hem de yangın anında güvenli tahliyeyi sağlamak mümkün olacaktır. Özel bir binada yangın merdiveni yapılacaksa merdivenin mutlaka bina yapısı ile uyuşması ve binada yoğun olarak insanların bulunduğu yerlerden tahliyeyi mümkün kılması gerekir. Ancak bu yolla başarılı bir merdiven tasarımı yapılacaktır.